Aktuality

Rozhovor s manažerem mládeže Alešem Březovským

Klub
25.12.2022

Obsáhlý rozhovor se sportovním manažerem mládeže FC Hlučín Alešem Březovským o tématech spojených s výchovou mládeže v našem klubu.

A mužstvo zažilo fantastický podzim. V sestavě nastupuje odchovanec Tomáš Buchvaldek, další odchovanci sbírají starty po minutách. Jak funguje propojení mezi A mužstvem a devatenáctkou?  
Pro náš klub by mělo být prioritou v mládeži produkovat, vychovávat  hráče pro A tým, a to nejen pro FC Hlučín, ale také pro profesionální fotbal. Propojení mezi mládeží a muži funguje, ale samozřejmě je vždy co zlepšovat a hledat další možnosti,  jak se v tomto směru posouvat.

Výchova hráčů pro profesionální fotbal se Hlučínu historicky daří, jsou v nynější mládeži naděje, které v budoucnu mohou jít ve šlépějích reprezentantů Pavlenky, Coufala nebo Stronatiho?
Několik takových talentů určitě registrujeme, konkrétní ale nebudu. Vše bude záležet na nich samotných, jak dále budou svůj talent rozvíjet a snažit se prosadit v profi fotbale. Jak všichni víme, jen talent nestačí.

Devatenáctka se po minulé záchranářské sezóně pohybuje ve vyšších patrech tabulky. Jak hodnotíte její výkony?
U19 by měla být 'výstavní tabulí' mládeže, v niž se hráči formují pro dospělý fotbal a ukazuje se nám, jak jsme s hráči pracovali od přípravek. V letošní sezóně s nám podařilo tým vhodně doplnit a zapracovat hráče, kteří přišli z mladšího dorostu. Zásluhu na tom má trenérský tým Dominik Kroupa a Nikola Andrýsek. 

Co říkáte na uplynulý podzim v podání mladších dorostenců, které vedete v roli hlavního trenéra?
Co se týče umístění, je v našich silách a kvalitě týmu pohybovat se ve vyšších patrech tabulky. Ale z druhé strany to není naší prioritou. Protože máme jeden mladší dorost, hráči, kteří se k nám posouvají z žáků, se seznamují s dorosteneckým fotbalem. Našim cílem je připravit kluky po kondiční a taktické stránce na navazující ročník U19. V tomto směru se nám to daří, v letošní sezóně za U19 pravidelně nastupuje šest až sedm hráčů, kteří před půlrokem působili v U17.

Kvalitně odehraný podzim mají za sebou žákovské celky. Souhlasíte?
Žákovské týmy mi dělají velkou radost, samozřejmě trochu bojujeme výsledkově v U15, ale z druhé strany ani oni herně nepropadli v žádném utkání. Někdy je potřeba trochu toho sportovního štěstí a to se k nám zatím v U15 moc nepřiklání. Viděl jsem několik utkání U12 až U15 a myslím si, že jednotlivá družstva mají svou kvalitu a mohli bychom v příští sezóně zabojovat o postup do 1.žákovské ligy.

V Hlučíně je také šest kategorií přípravek. Jak se daří klubu práce s těmi nejmenšími?
Za mě je to nesmírně náročná a mnohdy nedoceněná práce, také jsem si prošel jednotlivými kategoriemi přípravek, takže vím, o čem mluvím. Všem trenérům od školičky po U11 patří velké uznání za práci, kterou odvádějí! Je to jedno z nejdůležitějších období výchovy hráče 'zlatý věk učení se fotbalu'. Proto se taky snažíme, aby se trenéři vzdělávali a měli patřičnou trenérskou licenci k trénování přípravek. Nechci nikoho opomenout, takže velký dík za odváděnou trenérskou práci patří všem trenérům přípravek.

Stále populárnější je dívčí fotbal, který už druhou sezónu funguje v Hlučíně...
Souhlasím, že ženský fotbal se v poslední době těší velké popularitě a zájmu, což reflektujeme i v Hlučíně. Mám radost, kam se v těchto kategoriích posouváme, WU15 hrají od letošní sezóny krajský přebor juniorek a pohybují se v předních patrech tabulky. Věřím, že od další sezóny se nám podaří přihlásit do soutěží další dívčí kategorie. 

Hned čtyři hlučínské kategorie postoupily na finálový turnaj Planeo Cupu, neoficiálního mistrovství ČR. Jak si tohoto úspěchu ceníte?
Považuji to za jeden z největších úspěchů mládeže FC Hlučín za poslední dobu. Uspět v konkurenci daleko větších klubů je obrovský kredit pro Hlučín. A dnes již mohu říct, že budeme v květnu 2023 pořádat jeden z finálových turnajů Planeo Cupu, a to v kategorii U10. K výročí 100 let fotbalu v Hlučíně, které oslavíme v roce 2023, je to jeden z dárků!

Jaké jsou vaše vize a cíle, kam se dá mládež Hlučína ještě posunout?
Prvotním cílem je mít plné hřiště sportujících dětí, což se nám v posledních letech úspěšně daří. V letošní sezóně jsme kvůli velkému počtu nejmenších fotbalistů založili kategorii U7, která navazuje na fotbalovou školičku. Důkazem je, že v tuto chvíli máme na 300 sportovců ve věku od 5 do 19 let!  Vždyť  odtrhnout děti a mládež od jiných neřestí, které nabízí dnešní doba, vytvářet v nich pozitivní vztah ke sportu a ke kamarádům, je pozitivní pro celou společnost.

Určitě by Hlučínu slušela nejvyšší žákovská soutěž, takže se budeme snažit o ni zabojovat. A co se týče dorostu, v minulosti si FC Hlučín vyzkoušel celostátní ligu dorostu, ale tady se bavíme o několikanásobně vyšších nákladech na cestování a podobně, a to zatím není ve finančních možnostech klubu. Navíc samozřejmě musíme mít odpovídající kvalitu, abychom tuto soutěž mohli hrát. 

Jednotlivé mládežnické kategorie se podařilo v létě vhodně doplnit. Registrujete naopak zájem větších klubů o naše hráče?
Prvně je třeba zmínit zájem hráčů hrát za Hlučín, a to je potěšující pro nás všechny. Je to známka toho, že něco děláme dobře a trenéři odvádějí velké penzum práce. Na to navazuje i zájem o naše hráče z klubů jako jsou Baník, Sigma Olomouc a dnes i Slavie Praha. Vše musí být nastaveno tak, ať hráči odchází v době, kdy opravdu převyšují svým talentem spoluhráče v Hlučíně. Příkladem uvádím odchody a věk, kdy hráči odešli do ligových klubů: Buchvaldek 15 let Sigma Olomouc. Horsinka 15 let, Slavie Praha. Biegon 16 let, Slavie Praha. Drozd 14 let FC Baník Ostrava

Jsem rodič a chci dát své dítě na fotbal. Proč si mám vybrat právě Hlučín?
Jak už jsem zmiňoval, v klubu pracují licencovaní trenéři, kteří odvádí perfektní práci. U dětí dokážou vybudovat lásku nejenom k fotbalu, ale ke sportu všeobecně. Jsem rodinný klub, sázíme na příjemné pozitivní prostředí, aby se děti na tréninky těšily. Navíc není důležitý jen fotbal samotný, ale především sociální kontakt s novými kamarády, spoluhráči. 

Trenérský kolektiv funguje podle vašich představ?
'S člověkem, o kterém pochybuješ, nespolupracuj, o člověku s kterým spolupracuješ nepochybuj'. Myslím si že tento citát přesně vystihuje kolektiv trenérů v Hlučíně, který jsem si vybral. 

Náklady na provoz jsou v dnešní době narůstající, je možné hlučínskou mládež nějakým způsobem podpořit?
 Tohle je v poslední době velké téma napříč celým sportovním spektrem. Samozřejmě i my se potýkáme s většími finančními náklady na provoz a údržbu, dopravu, sportovní vybavení a dalšími s tím spojenými věcmi. Dnes víme, že že podpora od státu není dostačující, a proto i my se snažíme hledat sponzory na podporu výchovy mládeže.  Touto cestou bych chtěl oslovit případné podporovatele z řad rodičů, známých a dalších lidí, kteří mají tu možnost finančně nebo materiálně podpořit mládežnický fotbal v Hlučíně, abychom se potkali a případnou podporu prodiskutovali.

Závěrem chci popřát všem lidem spjatým s hlučínským fotbalem příjemné prožití Vánočních svátků, pevné zdraví, hodně radosti a úspěchů do Nového roku. 

ARSY line - tvorba webových stránek a eshopů