FC Hlučín

Oficiální stránky fotbalového klubu
FC Hlučín
www.fchlucin.cz

Příští zápas

FK Blansko vs FC Hlučín

Datum a čas konání: 15.8.2020 10:30

Rozhovor s Radimem Kovářem

Rozhovor s Radimem Kovářem

Přinášíme rozhovor s ambiciózním trenérem, který již druhým rokem vede jako hlavní trenér kategorii U19.

Radim Kovář 

 

rodiný stav : svobodný

aktivní kariéra: FK Stará Bělá

trenérská kariéra: FK Stará Bělá (přípravky, dorost a muži), MFK Vítkovice (asistent dorostu U19), FC Hlučín (asistent U16, U17 a hlavní U19)

oblíbený klub: FC Barcelona

oblíbené jídlo: domácí hamburger a losos

oblíbené pití: voda s mátou a mojito

záliby: Na další koníčky nemám už mnoho času, ale pokud to situace dovolí, tak v rámci utříbení myšlenek jednoznačně horský výšlap, běh a kolo.

Největší fotbalový zážitek: Ty největší teprve příjdou, nicméně mám obrovskou radost a vážím si skvělé práce a úspěchů, které jsem s klukama zažil během mého působení v FK Stará Bělá. Ukázali jsme lidem okolo, co dokáže vášeň, touha, respekt a loajalita, a čeho všeho je díky tomu možno dosáhnout, ikdyž nemáte za sebou velkého sponzora nebo několik malých pravidleně přispívajících. Vždy na to rádi vzpomínáme a nikdy na to nezapomenu.

Nejhorší fotbalový zažitek: Takhle to nevnímám. Fotbal je spravedlivý. Pokud mu dáváte maximum, tak když vám "vezme", jindy vám zase "vrátí". Vše má nějaký důvod a význam.

 

————————————————————————-

 

Jsi trenérem staršího dorostu U19, jak moc tě prace s mládeži baví?

Vzhledem k tomu, že se jedná o kategorii U19, tak zásadní rozdíl mezi mužskou kategorii nevidím. Jedná se tedy o mládež, ale s mnoha společnými prvky mužské kategorie. V žákovských a nižších kategoriích je to zcela něco jiného. Zejména pak v (před)přípravkových kategoriích. Tam si koučové zaslouží můj velký obdiv a respekt (pokud to dělají správně), jelikož vytvářejí "půdu" pro další navzující kategorie (kouče).

V nižších soutěžích si trénoval v dospělé kategorii, v čem je práce s mládží jiná a máš ambice znovu trénovat dospělý fotbal?

Viz odpověď k první otázce. Mám vytvořenou představu, jakým směrem by se měla moje trenérská kariéra dále ubírat. Pro mé rozhodování bude klíčový příští rok.   

Vstup do nové sezony tvému týmu vyšel, dva zápasy, dvě výhry, takže panuje v týmu spokojenost?

Obě výhry samy o sobě pro nás nic neznamenají v případě, že nebudeme pokračovat ve způsobu hry, který jsme si vytyčili. Pokud se jedná o první utkání proti Blansku, tak tam jsme byli jasně lepší (až na pár herních situací) a bylo důležité, že jsme se snažili přenášet věci z tréninkového procesu. V druhém utkání proti Frýdku to bylo takové "nepotešíš, neurazíš". Chybělo nám více aktivity k získání míče, větší úspěšnost v řešení situací 1:1 (OF i ÚF), špatná prostorová orientace...Druhý poločas už byl velmi slušný a s ním vládne spokojenost. Obecně jsme tedy úspěsně vstoupili do sezóny, ale až čas ukáže, jak na tom skutečně výkonnostně jsme. Chceme herně konkurovat (optimálně převyšovat) nejlepším týmům v soutěži. To si vyhodnotíme až po podzimní části a dle toho si stanovíme cíle pro jarní část.

Byl jsi spokojen s letní přípravou, která nebyla tak dlouhá?

Letní přípravu jsme uzpůsobili časovým možnostem, které jsme měli. Velký handicap vidím v tom, že jsme neměli více dvoufázových tréninkových jednotek, z logicky opodstatněných důvodů. Ale i tak věřím, že jsme si s tím v rámci možností dokázali poradit. Kluky musím zatím pochválit, jak k tréninkům a zápasům přistupují. Vidím v týmu velký potenciál a já se s ním budu snažit pečlivě pracovat a dále jej zvyšovat. Platí pro nás: "Trénujeme tak, jak chceme hrát!"

Po loňské sezoně skončilo poměrně dost hráčů ročníku 2000. Místo nich se posunuli mladší kluci a přišly posily ze Sigmy Olomouc nebo Baníku Ostrava. Jak vidíš sílu týmu a jak byste se chtěli prezetnovat?

Částečne jsem na to již navázal v předchozích odpovědích. Jsem moc rád, že přišli tito noví kluci a přinesli to týmu něco nového, ať už v podobě vyšší konkurence, okysličení mužstva, změnu v týmové hierarchii, herní vyváženosti, dynamice vztahů...Jednoznačně se projevuje fakt, který jsme již zmiňoval v loňské sezóně, a sice, že ročník 2002 je kvalitnější a pracovitější než ročník 2000. Musím říct, že loňská sezóna byla pro mě jedna z nejnáročnějších (ne-li ta zcela nejnáročnější). Musel jsem se neustále motivovat, překonávat, hledat nové a nové řešení...Zpětně ale musím říct, že mně to neskutečně posílilo a obohatilo.

Několik tvých svěřenců nakukává do A-týmu, například Radim Dostál, který získává cenné zkušenosti v dospělém fotbale. Jsou v týmu další hráči, u kterých vidíš potenciál prosadit do mužského fotbalu alespoň na úrovni 3 ligy?

Ano. Vidím u nás v týmu potenciál dalších 3 hráčů. Teď je jen otázka, zda-li příslušný trenér s nimi dokáže pracovat a využít jejich silných stranek nebo naopak uvidí jen ty slabé a moc prostoru nedostanou. Neříkám, že jsou to hráči, kteří se dokáží okamžitě prosadit v 3.lize, ale pokud si zachovají stejnou vášeň a radost z fotbalu, tak ve střednědobém horizontu šanci rozhodně mají. Někteří jednoduše potřebují více času. 

Jak si spokojen s tréninkovými podmínkami v Hlučíně, které byly vždy na vysoké úrovni?

Nemůžu si stěžovat. Samozřejmě bych ocenil více tréninků na celém hřišti pro zvýšení efektivity ale chápu, že to není možné. Je skvělé, že zejména v zimních měsících nemusíme nikde cestovat a máme v areálu k dispozici umělou trávu. Forma regenerace je také nedaleko.

Staví se nové zázemí vč. šaten, velmi reálné vypadá stavba nové nafukovací haly. Kde vidíš nopak rezervy napříč celým klubem, co ti zde chybí? 

Nedostatky spíše vidím ve vybabení k trénikovému procesu a absence dalšího důležitého člena trenérského štábu. Hovořím však sám za sebe. Jiní trenéři naopak mohou být spokojeni. A ještě jeden fakt, který nesouvisí s vybavením ale s absencí sportovního hlediska, jedná se jednoznačně o rezervy v propojenosti kategorie U19 a "A" mužstva (stanovení jasných herních principů, požadavků na jednotlivé posty, definování herního systému...)

Přesedlal si pouze na trenéřinu nebo si ješt chodíš někam aktivně zahrát?

Trenérská práce mně zabírá veškerý volný čas, takže další aktivní hraní, v mém případě, vůbec nepřichází v úvahu.

Diskuze

Události

Žádné nadcházející události pro tento tým.

Tabulka

1. FC Hlučín 0 0:0 0
2. FK Blansko 0 0:0 0
3. FC Vítkovice 1919 0 0:0 0
4. 1.SC Znojmo 0 0:0 0
5. SK Hanácká Slavia.. 0 0:0 0
6. FK Fotbal Třinec 0 0:0 0
7. 1. SK Prostějov 0 0:0 0
8. SK Sigma Olomouc "B" 0 0:0 0
9. FC Zbrojovka Brno B 0 0:0 0
10. FC Vysočina Jihlava 0 0:0 0
11. FC Fastav Zlín "B" 0 0:0 0
12. MFK Frýdek-Místek 0 0:0 0
13. FC Baník Ostrava "B" 0 0:0 0
14. SK Líšeň 0 0:0 0
15. 1. FC Slovácko "B" 0 0:0 0
16. SFC Opava B 0 0:0 0

Kompletní tabulka

Poslední zápas

1. SK Prostějov
FC Hlučín
1:1
Podrobnosti

Hráč měsíce

1.

Štěpán Kania 22 hlasů

2.

Daniel Fekete 18 hlasů

3.

Jiří Hommes 10 hlasů

4.

Miroslav Volný 8 hlasů

5.

Tobiáš Ivánek 8 hlasů

Nejbližší narozeniny

10.08.2020 Tomáš Kotík (14)
13.08.2020 Matias Foltýn (7)
15.08.2020 Jakub Heller (20)
19.08.2020 Oliver Soukal (9)
27.08.2020 Filip Kološ (10)

Najdete nás na Facebooku

Počet návštěv: 343781
Posledních 30 dnů: 6129 | Posledních 7 dnů: 1947 | Poslední den: 149

© 2020 FC Hlučín | Všechna práva vyhrazena | marfolta@seznam.cz
Vytvořeno službou Sklub.cz

Chcete zobrazit mobilní verzi?

Ano Ne